Free cookie consent management tool by TermsFeed

Srí Lanka - čajová velmoc

Srí Lanka neboli Srílanská demokratická socialistická republika, je ostrovní stát v jihovýchodní Asii nacházející se v blízkosti Indie. Největším městem Srí Lanky je Colombo, hlavním městem je však Šrí Džajavardanapura KotteSrí Lanka - státní vlajka (zkráceně jen Kotte). Až do roku 1972 byl oficiálním názvem země Cejlon. Největším nerostným bohatstvím jsou diamanty, drahokamy či grafity. Celkově se jedná spíše o zemědělskou zemí s rozvinutým pěstováním čajovníku, kokosových palem, kaučukovníku, rýže či batátu. Prvními kolonizátoři byli Portugalci v 15. století. Celý ostrov však ovládli až Britové na přelomu 18. a 19. století. Již od roku 1948 se do popředí dostává "tamilská otázka", respektive rozpory mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily. Diskriminace Tamilů vede ke krvavým střetům, které začaly již na začátku roku 1958. Tento konflikt přerostl v roce 1983 v občanskou válku, která trvala s různou intenzitou až do roku 2009. Tato válka skončila porážkou Tamilů. Srí Lanka je, co se týče náboženství, velice rozmanitou zemí. Přes 70 % obyvatel jsou budhisté, 15 % hinduisté, 7,5 % muslimové a 7,5 % křesťané.

Srí LankaO rozšíření pěstování čajovníku se na Cejlonu (dnes Srí Lanka) zasloužili, tak jako v mnoha ostatních zemí, Britové. Ještě v první polovině 19. století se na tomto krásném ostrově v jihovýchodní Asii pěstoval především kávovník a kakaovník. Plantáže s těmito rostlinami však zničila rez Hemileia vastatrix a majitelé těchto plantáží si museli tedy najít náhradu. Stal se jí čajovník, který úspěšně vysázeli Britové, a roste tam v hojné míře dodnes. Ostrov je v půli rozdělen hornatým masivem, jehož výška dosahuje více než 2 000 metrů. Díky specifickým klimatickým podmínkám je zaručeno, že na určité části ostrova bude vždy výborné počasí, které je vhodné pro pěstování toho nejkvalitnějšího čaje. Mezi nejvýznamnější produkční oblasti na Srí Lance patří oblast Dimbula, Uva, Ruhunu, Kandy, Radella či Nuwara Eliya. V roce 2014 oslavila Srí Lanka výročí 147 let komerčního prodeje čajů. Export čajovníku tvoří zhruba 65 % exportu všech zemědělských produktů. Okolo 2 miliónů lidí je zaměstnáno v čajovém průmyslu, což představuje zhruba 10 % obyvatel Srí lanky. Srí Lanka je druhý největší exportér na světě, hned po Číně. Ročně se v této zemi vypěstuje okolo 300 miliónu kilo čaje.

V rámci základního dělení čajů ze Srí Lanky je důležité pojmenování typů čajových lístků podle nadmořské výšky sběru. Rozeznáváme lístky Low Grown (nížinný čaj, nasbírané maximálně ve výšce 600 metrů, silný nálev, například oblast Ruhunu), Mid Grown (čaj sesbíraný ve výšce 600 m až 1 200 m, vykazují znaky jak nížinných, tak i vysokohorských čajů, oblasti Dimbula, Uva Kandy) a High Grown (vysokohorský typ čaje, lístky sebírané ve výšce 1 200 metrů a výš, pomalejší růst, světlá barva nálevu, oblast Nuwara Eliya). Největší část produkce zastupují čaje typu Low Grown - okolo 49 %. Mid Grown je zastoupen zhruba 32 % a High Grown 19 %.

Plantáže jsou většinou osázeny hybridy assámského čajovníku, naopak hybridů čínského čajovníku je na plantážích méně. Zvláštností ceylonské produkce čaje je centrální řízení. I díky tomu je Srí Lanka schopna produkovat velké množství kvalitních a nadprůměrných čajů, Drobnou nevýhodou tohoto řízení je to, že se nezaměřuje na opravdu špičkové a originální typy čajů. V drtivé většině se ve všech továrnách používá podobná výrobní metoda, která dává vždy velice podobnou kvalitu čaje. I z tohoto důvodu všichni naší ceylonští dodavatelé nemají vlastní plantáže, ale nakupují čaj na burze. V případě námi dovážených čajů se při výrobě v drtivé většině využívá tzv. ortodoxní metoda, ale i na Srí Lance se projevuje globální vliv velkých společností, které požadují odlišné čajové vlastnosti a proto se zde začínají prosazovat výrobní metody CTC či LTP (viz. kapitola "Výroba čaje").

Lion Logo - symbol cejlonské kvality Častou otázkou, která se týká čajů ze Srí Lanky - lze na první pohled poznat, zdali se jedná o kvalitní čaj? Ano. Pokud si chcete dopřát kvalitní cejlonský čaj, vždycky hledejte na obalu logo cejlonského lvíčka (tzv. "Lion Logo"). Toto logo se uděluje výrobcům, které splní přísné normy, které byly vytvořeny nezávislými odborníky ve svém oboru. Takže pokud na obalu najdete cejlonského lvíčka, můžete si být jisti, že daný čaj je kvalitní a byl vyroben pomocí těch nejlepších výrobních postupů. Bohužel, i tato ochranná známka má svoje nevýhodu, a u této známky je nevýhoda v ceně. Cena této známky je opravdu vysoká, takže se občas stává, že danou známku nemá některý výrobce, který sice splňuje přísné normy pro udělení této ochranné známky, ale bohužel ji není schopen zaplatit. Jako například výrobce čajů značky Tarlton.

Doprava zdarma
Bezopečná platba online
Výhradnídovozce
Kvalitní produkty
Širokyý sortiment
Nabídka zboží

Váš nákup

Váš košík je prázdný