Free cookie consent management tool by TermsFeed

Dle čajového listu

Ještě předtím, než si vysvětlíme, jakým způsobem se dělí čajový list dle velikosti, je nutné vědět, že čajovník se dá zpracovat na listový čaj, zlomkový čaj, drtě z čajovníkových listů a prachové druhy. Listový čaj se získává ortodoxním způsobem výroby a patří sem například čaj typu Orange Pekoe. Zlomkový čaj je možno vyrábět dvěmi základními způsoby - pomoci metody CTC nebo sítováním listů při výrobě ortodoxní metodou. Například u čajů značky Basilur se téměř všechny čajové směsí vyrábí ortodoxní metodou. Nejčastěji najdete v našem sortimentu čaje dle velikosti listů tyto:

OP (Orange Pekoe)
Je to nejčastější typ listového čaje na Srí Lance. Je tvořen dlouhými vláknitými lístky bez tipsů. Lístky jsou spíše drobnější, dobře svinuté. Chuťově se jedná spíše o čaje jemnější s výrazným aroma. Čaje typu Orange Pekoe patří k nejlepší černým čajovým nápojům. Výborným čajem typu Orange Pekoe je čajOrange Pekoe Basilur Orange Pekoe z kolekce Specialty. Samotný čaj Orange Pekoe má několik stupňů s trošku odlišnými vlastnostmi. V našich čajích se ještě můžete setkat například s variantami OP1 či OPA

BOP1 (Broken Orange Pekoe 1)
Jedná se o speciální nížinný listový čaj z ostrova Srí Lanka. Tento čaj se také označuje jako tzv. "Semi Leaf Tea". Tento čaj je tvořen z cca 60 % čajem typu Pekoe a ze 40 % čajem typu Orange Pekoe. Chuťově se jedná spíš o silnější typ čaje.

Pekoe
Jedná se o čaj kvalitní, nicméně již nedosahuje kvalit čajů typu Orange Pekoe. Listy jsou střední velikosti a chuťově se jedná o trochu výraznější typ čaje oproti čaji Orange Pekoe. Čaj také obsahuje více stopek a představuje střední jakost.

FBOP (Flowery Broken Orange Pekoe)
Je to hrubší, zlomkovitý typ čaje s ojedinělými tipsy, který se kromě Srí Lanky také vyskytuje v Indonésii, ČÍně či Bangladéši. Chuťově se jedná spíše o silnější čaj s tmavším nálevem. Kdo se zajímá o naše čaje, jistě si všiml, že v našem sortimentu lze najít také čaj s označením FBOP Extra Special. V tomtoNerozvinuté pupeny čajovníku - tzv. tipsy případě se jedná o klasický čaj FBOP, který je obohacen o tzv. tipsy, což jsou vrcholové, nerozvinuté pupeny čajovníku, které vypadají jako drobné, bílé jehličky. Tyto pupeny se do směsí přidávají z důvodu zjemnění směsi a vytváří tak velice originální a vysoce ceněnou směs černého čaje. Klasickým představitelem tohoto typu čaje je v naší nabídce Basilur Island of Tea Special 125g nebo Basilur Oriental Collection Orient Delight 100g.

BOPF (Broken Orange Pekoe Fannings)

V tomto případě se jedná o malé částečky čaje, které jsou bez přítomnosti tipsů. Chuťově se jedná o silné a tmavé čaje. Silnou stránkou těchto čajů je jejich rychlá louhovací schopnost a vydatnost. Na druhé straně jsou si často tyto směsi velice podobné. Ještě se můžete setkat s jednou variantou, a to s variantou BOPF Extra Special, kdy se opět jedná klasický BOPF, který je obohacen tipsy, které zjemňuje nálev a dodávají mu nezaměnitelnou chuť a aroma.

FNGS (Fannings)
Jedná se o čajové lístky vyráběné pomocí metody CTC. Používá se jako náplň do čajových sáčků. Jedná se o čaj vyrovnaný se silně barvícími vlastnostmi v šálku. Tento typ čaje je charakteristický svým dlouhým zrněním.

GP (Gunpowder)
Gunpowder, v překladu "střelný prach", patří mezi nejrozšířenější typy zeleného čaje. Gunpowder je charakteristický svým smotáním do drobných kuliček, díky kterým je tento čaj nezaměnitelný i pro naprostého laika. V dřívějších dobách se Gunpoweder smotával ručně, v dnešní době je již standardem strojové smotání. Chuťově se jedná o svěží chuť s nepatrnou trpkostí. Barva nálevu je zelená až zelenohnědá.

Sencha
SenchaDalším klasikem mezi zelenými čaji je Sencha. Jedná se o základní třídu japonského čaje, který se však vyrábí ve více zemích. Sencha se charakteristický svým jedinečným tvarem zelených jehliček. Oxidace tohoto čaje byla zastavena napařením, které dává čaji Sencha jeho typickou a nezaměnitelnou chuť a aroma. Sencha je charakteristická svou svěží chutí (připomínající vůni slámy či mořských řas) s jemnou trpkostí. V případě námi dovážených čajů se v drtivé většině jedná o Senchu z Číny či z Japonska. Typickým zástupcem v našem sortimentu je například Basilur Speciality Sencha 100g nebo Greenfield Japanese Sencha 100g.

Hyson (Lucky Dragon Tea)
V tomto případě se jedná opět o zelený čaj, jehož původ je v Číně, nicméně se pěstuje i v ostatních zemích. Jedná se o čaj spíše nížinného původu. Listy tohoto čaje jsou valcovitého podlouhlého tvaru

Young Hyson
Jedná se o vysoce kvalitní, vysokohorský typ čaje s jemnou chutí a zlatavou barvou. Lístky jsou svinuty do malých spirálek, které jsou relativně dlouhé. Pro zajímavost - tento typ zeleného čaje byl jedním z několika druhů čaje, který byl vyházen v roce 1773 do moře při tzv. "Boston Tea Party".

Oolong Tea
Tento typ čaje nelze zařadit ani do zelených, ani do černých čajů, jelikož se jedná o přechod mezi nimi. Je to označení pro skupinu čínských čajů, které jsou charakteristické svým zpracováním. Často se tento čaj nazývá jako "polozelený" nebo "žlutozelený". Chuťově se jedná o čaj sladšího charakteru s medovou vůni. V našem sortimentu se můžete nejčastěji setkat s tzv. mléčným oolongem, kdy je směs obohacena o přírodní aroma mléka, což dává čaji nezaměnitelné mléčné aroma, jako například Basilur Bouquet White Magic 100g.


Doprava zdarma
Bezopečná platba online
Výhradnídovozce
Kvalitní produkty
Širokyý sortiment
Nabídka zboží

Váš nákup

Váš košík je prázdný